הדרך הניאונאצית למשוך תשומת לב

אנחנו נעים כל הזמן בין קטבים (polarities), עפ"י גישת הגשטלט. הקטבים הם, למשל:

טוב————————–רוע

נדיבות———————–קמצנות

יופי————————-כיעור

רעננות———————-עיפות

מרד————————הסכמה

בוסריות———————בשלות

בוטות———————–רכות

האשמה———————לקיחת אחריות

ועוד ועוד.

אנחנו לא נשארים בקוטב אחד ונעים על הרצפים השונים, אם כי כל אחד מאיתנו מפתח לו כעין פרופיל אישי, אזור שנח לשהות בו. לפעמים זה קופא לנו (fixed gestalt), ונוצרת תבנית לא גמישה. התבנית הזו יכולה להיות עבריינית.

זה המקרה עם חבורת הניאו-נאצים שהארץ רוגשת סביבה, בעיקר באמצעות מנגנון הגנה שנקרא השלכה. כותבים בעיתון כמה הם רעים. והם באמת עשו מעשים רעים, קשים, אלימים, בלתי נסבלים. יש כמובן צדק רב בביקורות עליהם. 

מעט מידי מדברים על הדרך שבה התהוו. האופן שבו החברה עזרה להם להיות כאלה. מעט מידי מדברים על הפונקציה של מעשיהם: האם הייתה להם עוד דרך להגיע לעיתון? האם מישהו היה מראיין את אימא שלהם – לולא עשו כך? האם היו חברי כנסת מתייחסים אליהם בטרם עשו זאת? מעט מידי מדברים על דמות החברה שלנו – כפי שמשתקפת מהם. מדובר כאן קודם כל גם בתופעה סוציולוגית, שמאפיינת מהגרים שלא נקלטים ולא רק באישיות סוטה מלכתחילה.

זאת ה"מצווה" שלהם, והיה גם שכר עבורה. 

מעט מידי מדברים על השימוש בכלל בסמלים מתקופת השואה. לקבוצה אחת בא לבחור סמל של קורבן כמו טלאי צהוב, ולקבוצה אחרת בא לבחור את הסמל של התוקפן: צלב קרס. בחירה של סמלים כאלה לצורך מחאה – מקבלת את היחס הכי אינטנסיבי של כלי התקשורת בישראל ומשם עד לכל בית – הדרך קצרה.

כל שימוש בסמלים מתקופת השואה – פסול בעיני, אם כי יש סובלנות גדולה יותר לשימוש בסמלי הקורבן. ברור מאד למה.

ולגבי אמצעי הטיפול בבעיה שנוצרה:

מה היה קורה אם במקום לגרשם מהארץ כהצעת חלק מהמגיבים, היו זוכים לראשונה אולי במורים שילמדו אותם פרטנית? במטפלים שישמעו לליבם? בהדרכה של הורים? בשיעורי דרמה? בביליותרפיה? בעזרה לניצולי שואה? במסגרת שתבין ותפעל לתיקון. ואולי אחר כך יוכלו להדריך נוער מנותק? אולי בסופו של דבר יחזירו לחברה את חובם?

ערב ראש השנה – שווה לבדוק גם מה אנחנו הקולטים אותם – פשענו, ולא רק מה פשעם. והרבה יותר חשוב מזה: איך נתקן את דרכי הצעירים האלה במתן חינוך טוב יותר, טיפול מסור יותר, סתם אהבה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: