איך נכנסים לתפקיד של יועצת ארגונית?

את השאלה הזו שואלים אותי (בעיקר סטודנטיות) לקראת סוף השנה. יש לי שלוש שאלות עיקריות שהתשובה עליהן מכתיבה את הדרך. להלן הפרוט:

א. מי את? מהו הייחוד שלך? 

 שאלה חשובה ביותר, היא תתווה לך את הדרך בהמשך. הזהות המיוחדת שלך: ערביה/יהודיה, כלכלנית/קיבוצניקית, מורה/עובדת סוציאלית – לא חשוב מה – תהיה הפלטפורמה עליה תבני את הקריירה שלך. וזה לא הנתון היחיד. אם את אוהבת ומבינה מחשבים/מתמטיקה/ספרות – כל אלה יכולים לעזור לך למצוא את הנישה שלך.

אני מאמינה שצריך להסתמך על עוגנים קודמים. לכל אחד יש. העוגנים האלה כבר הביאו לנו ניסיון. ניסיון יכול לעזור במצב של חיפוש עבודה.

ב. מה את רוצה להיות כשתהיי "גדולה"?

זה יכתיב את המסלול שלך במסע הזה. אם את רואה את עצמך כשכירה, לא תחפשי מקום של עצמאות, אלא אם כן נסגרו בפניך מסיבה כזו או אחרת כל האפשרויות להיות שכירה (גיל, למשל – יכול לסגור). עכשיו את כבר יודעת מהו יעד המסע שלך ואת יכולה לפנטז את אבני הדרך. אין כמו פנטזיה כדי למלא את המקום הזה. ייתכן שבפנטזיה שלך את רואה את עצמך יושבת בקבוצות. בקבוצות של מנהלים, למשל. זה כמובן יכתיב את הצורך ללמוד עוד, הפעם הנחיית קבוצות.

 ג. איך את יכולה לעזור לעצמך – להגיע לשם, לאן שקבעת לעצמך?

קודם כל לזכור שהדרך ארוכה, שבונים אותה כמו שבנאי בונה בית. ולכן חשוב לדאוג ליסודות, ולכן, כשהבית כבר עומד על תילו, חשוב לשפץ/להוריד/להוסיף מידי פעם. כלומר: ללמוד, להתפתח, להסתכל רגע ולבחון: עשיתי כמה שצריך וכמו שצריך? מה חסר לי עכשיו? איזה לבנה? איזה בלוק?

לזכור שאת יכולה לעזור לעצמך עד גבול מסוים לבד. בגבול מאד מצומצם. בשביל כל השאר את צריכה אנשים. להיות בקשר, לפגוש, להתחבר, זה המסלול.

ולסיכום מה שאסור לעשות:

1. להתייאש.

2. להיות שטחית/שרלטנית ולחפש תוצאות לטווח קצר בלבד.

3. להמציא את הגלגל מחדש.

ושיהיה בהצלחה!

23 תגובות to “איך נכנסים לתפקיד של יועצת ארגונית?”

 1. c Says:

  שלום,
  אני מתחילה בקרוב את לימודי לתואר הנדסת תעשיה וניוהל בטכניון ואני מאד מתעניינת בתחום של פיתוח ארגוני ויעוץ ארגוני.
  1. האם קיימים יועצים ארגוניים אשר הגיעו למקצוע מתחום ההנדסה והניהול ולא רק מתחום הפסיכולוגיה/סןציולוגיה? כיצד הם משתלבים?
  2. האם קיים קושי/יתרון ליועצים שבאו מתחום זה?

 2. benziv Says:

  את נכנסת לעולם אחר, מדיד הרבה יותר, מרגיש הרבה פחות, מהעולם של פיתוח ארגוני. אני מכירה יועצת אחת שהתחילה את חייה בהנדסת תעשיה וניהול, ומאז למדה תאטרון, התנהגות ארגונית וכו'.
  בקיצור, להערכתי מאד תלוי איך תתפתחי ובמה תתאהבי.

  אני מניחה שיש ארגונים שיעדיפו מהנדסת, ויש ארגונים שיעדיפו שלא תגיע אליהם מהנדסת, לכן חשוב גם לא רק מה תלמדי אלא לתוך איזה ארגונים תתפתחי.

  וכיוון שאני לא מהנדסת, אין לשאלה השנייה פתרון אחד. יש ויש.

  בהצלחה!

 3. vered Says:

  שלום..
  אני בת 26, כרגע סיימתי תואר בתקשורת ואני מנסה להשתלב בעולם המבוגרים…: )
  אני מכירה את עצמי וגם לאחר מפגש קצר איתי, מבינים מהר מאוד שזה התחום התפור עליי. יש בי את כל האלמנטים הדרושים והייתי רוצה לדעת איך אפשר להשתלב בעולם הזה?
  אני בחורה חדה עם מוח חריף, חושב, מתכנן, שמה דגש על הפרטים, מזהה ליקויים, יכולות ניהול והנעה, שירות עד הסוף, אינטראקציה מעולה בשילוב של מודעות רגשית וסביבתית גבוהה, כישורים חברתיים מעולים, אנרגיות בלתי נדלות ודרייב מטורף לעבודה של ייעוץ עסקי- ארגוני.
  מה אני עושה ???

 4. benziv Says:

  שלום ורד!
  יש כמה דברים שחסרים לי עליך, ואני מרשה לעצמי להחזיר לך בשאלות על השאלה שלך:
  1. האם את אוהבת אנשים?
  2. האם את מוצאת את הנקודות החיוביות שלהם, את הכוחות שלהם, שיעזרו להם ולארגון שלהם לצמוח?
  3. האם את יודעת לעבוד עם כישלונות של אנשים?
  4. האם את יודעת להאט את הקצב כדי להעמיק?
  5. האם את ראה את המכלול בנוסף לפרטים?
  6. האם את מודעת לחולשות שלך גם?
  7. האם יש בך חמלה?

  נדמה לי שאם התשובות לשאלות היא חיובית, ואם גם תוכלי לפרט ביותר מ"כן", עשית חלק גדול מהדרך.

  שיהיה לך בהצלחה!

 5. s Says:

  היי אתי, אשמח אם תוכלי להמליץ על מקומות טובים לתחילת הדרך- מהו התואר הראשון הכי אפקטיבי למטרת הייעוץ הארגוני? תודה מראש:)

 6. benziv Says:

  היי סיון!
  תוכלי לבחור כתואר ראשון – כל תואר במדעי החברה (סוציולוגיה, פסיכולוגיה, מדעי המדינה) והחינוך, וכן מנהל עסקים לסוגיו.
  בתואר השני תצטרכי להתמקד ביעוץ ארגוני ותוכלי לעשות זאת בהתאם לתואר הראשון שבחרת. כלומר, אם למדת פסיכולוגיה ו/או סוציולוגיה, תוכלי להמשיך שם לתואר שני בפסיכולוגיה או סוציולוגיה ארגונית, אבל גם בכל תואר שני כגון יעוץ ארגוני, מנהל עסקים וכו'.

  לשם הבנה טובה יותר, תוכלי לפנות לאיפ"א, האיגוד הישראלי לפיתוח ארגוני, לפני שתרשמי לתואר השני, ותראי, מה מתאים. אני מניחה ששינויים אפשריים ויש עוד זמן עד שתסיימי את התואר הראשון.

  תואר ראשון – לא מספיק.

  בהצלחה.

 7. סיון שטיין גרין Says:

  שלום לך 🙂
  שמי סיון,
  יש לי תואר ראשון בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, ואני עובדת כבר 4 שנים בתחום משאבי אנוש…התחלתי לימודי מגדר והפסקתי כי הבנתי שאני צריכה משהו פרקטי יותר (למרות אהבתי הרבה לתחום המגדר).
  עברתי כמה תהליכים- והגעתי אל לימודי האימון האישי שבהם התאהבתי! וכיום אני מאמנת אישית בשלב ההכשרה..רואה עצמי בעתיד עובדת עם אנשים- מאמנת, בעיקר נשים בתחומי קריירה.
  באוקטובר הקרוב אני מתחילה (בתקווה שאתקבל) תואר שני בסוציו ואנתרו' בהתמחות בייעוץ ארגוני באוניברסיטת בר אילן. מה שמשך אותי לתוכנית הזו היא העובדה שהיא קשורה לסוציולוגיה-ואני אוהבת את התחום..הסוציו' מאפשרת התבוננות ביקורתית, מקיפה, רגישה ומכילה לסביבה..ללא שיפוטיות..וכך אני רואה את עתידי בעבודה עם אנשים.
  האם את מכירה את התוכנית הזו? האם העובדה שהתוכנית הינה 3 סמסטרים ( ולא ארבעה כבשאר המקומות )רצוף מורידה מערכה.
  מאוד אשמח לדעתך,

  בברכה,תודה רבה
  סיון

 8. benziv Says:

  לא מכירה את התוכנית, אבל אם המועצה להשכלה גבוהה אישרה, וזה המצב כנראה – זה ממש בסדר.
  אני בעד סוציולוגיה.
  אגב, יכולת לגמור בשקט גם לימודי מגדר, כמובן שזה היה מוליך אותך לעשייה בכיוון קצת אחר, אבל זה לא משנה הרבה ובכל מקרה – הלכת על מסלול שמעניין אותך גם כן וזה בסדר גמור.
  בהצלחה.

 9. סיון שטיין גרין Says:

  תודה לך-
  האם את ממליצה על תוכינת אחרת- לימודי עבודה בתא, התואר לייעוץ ארגוני החדש בתא..
  אשמח להמלצות גם על מקומות אחרים, אני מתלבטת בין כמה מוסדות..
  תודה

 10. shelly Says:

  הי אתי,
  קוראת כבר תקופה את הבלוג שלך ואפילו פוסטים מהעבר…
  מאוד נהנית. יש כמה דברים שכתבת שממש קלעו לי בול לכל מיני תחושות שלא ידעתי לשים עליהם את האצבע או לומר בקול. תודה.
  מקווה שתראי את התגובה ושתמצאי גם זמן לענות לי בכמה מילים.
  אני קיבוצניקית מהצפון. למדתי תואר ראשון משולב בפסיכולוגיה ומשפטים באוניברסיטת חיפה. בהמשך טיילתי קצת בעולם המשפטי- הוסמכתי כעורכת דין ועסקתי קצת בתחום הפלילי.
  בין לבין נולדה בתי הראשונה. מרגישה שהלכתי קצת לאיבוד ורוצה לחזור למה שאני אוהבת- אנשים בעיקר! חשבתי על הכיוון של פסיכולוגיה ארגונית אבל מדובר בתואר שדורש כמעט שלושה ימים מבוקר עד ערב – דבר שכבר איני יכולה ורוצה להרשות לעצמי (גם כלכלית וגם כי אני רוצה להיות עם הילדה שלי…).
  חושבת איך לעשות את המעבר לתחום הזה של אנשים, משאבי אנוש, אימון, יעוץ ארגוני.האם דרך עבודה? איך ואיפה להתחיל? או קודם תואר שני בייעוץ ארגוני (במכללה למנהל, בינתחומי, מכללת עמק יזרעאל?) ואז לחפש עבודה…
  אשמח להמלצותיך או סתם להכוונה כללית.
  תודה ותמשיכי לכתוב- אני מחכה בקוצר רוח לפוסטים שלך…

 11. benziv Says:

  מה אומר ומה אדבר?
  אין פתרון בית ספר.
  כל אחת מהאופציות שבחרת – טובה. ויש גם אופציות אחרות, שלא בחרת, וגם הן טובות.

  אולי הכי חשוב להתחיל מהתחלה. כיוון שאת ממש לא יודעת מה כדאי לך ללמוד, הייתי מציעה לך קודם כל לחפש עבודה. תראי מה יכולים להציע לך, כמה ישלמו, מה תצטרכי להשלים.

  ברוכה הבאה לאי הודאות.

  בהצלחה!

 12. מהנדסת תעשיה וניהול Says:

  לדעתי אחת השאלות הגדולות ביותר בהעלית בכתבה שלך היא נושא החלום, ה "לאן פני מועדות" או כפי שקראת לזה – מה אהיה שאהיה גדולה?. לדעתי זו שאלה מקסימה שאנשים במקרים רבות שוכחית לשאול את עצמם. אני בוגרת הנדסת תעשיה וניהול ועכשיו עושה הסבה ליועצת ארגונית בתחום זה לאחר כ-4 שנות פעילות בתחום החלטתי להפוך לעצמאית, לקחת עיניינים לידיים שלי ובעיקר גם את המחיר ושעות העבודה. את הדחיפה לכיוון סיפקה הילדה המדהימה שלי, שאיתה אני זוכה לבלות הרבה יותר שעות בתמורה.

 13. benziv Says:

  א.תודה
  ב. אני מאחלת לך התמדה ולימודים מתמידים ומכאן גם הצלחה…

 14. רינת Says:

  שלום!
  רציתי לדעת מי מהתארים יותר פרקטי, תואר שני בסוציולוגיה ארגונית של אוני' בר-אילן, או תואר שני במנהל עסקים בהתמחות בניהול ופיתוח ארגוני במכללת רופין?
  תודה רבה!

 15. benziv Says:

  שניהם טובים. השאלות הרלוונטיות כדי לענות בדיוק רב יותר לשאלתך הן: מה את רוצה יותר, את הכיוון הסוציולוגי או זה של מנהל עסקים? מה מהם את אוהבת? איפה נח לך ללמוד? מה אומרים הבוגרים?

  תמיד כדאי לנסות להירשם לשניהם, ואם תתקבלי גם פה וגם שם תחליטי מה התשובות לנ"ל.

  וכמובן שזאת רק ההתחלה. בהצלחה!

 16. רינת Says:

  תודה רבה על התשובה 🙂
  אני מתחברת יותר לכיוון הסוציולוגי, אבל לא הייתי רוצה ללמוד שוב תואר שלא יהיה פרקטי ולא אוכל לעסוק במקצוע שקשור אליו…(כבר עברתי את זה בתואר הראשון…)
  לצערי ראיתי באינטרנט תגובות של אנשים שלמדו סוציולוגיה ארגונית ורשמו שהתואר לא פרקטי אלא יותר מחקרי\תיאורטי ואין כל כך מה לעשות איתו בסיומו
  ומכאן ההתלבטות שלי…האם ללמוד משהו שאני אוהבת אבל לא אוכל לעסוק בו, או לנתב את עצמי ללימודים שאני פחות מתחברת אליהם אך יוכלו אולי להעניק לי הכשרה במידה מסוימת?
  מעבר לכך, עד כמה רופין נחשבת כמכללה טובה?

 17. benziv Says:

  תארי לעצמך שאת לומדת משהו שאת לא מחוברת אליו – ואחר כך תצטרכי לעסוק בו לפחות כמה שנים.

  אם את רוצה משהו פרקטי, שווה ללמוד משהו כמו רפואה, קוסמטיקה, צורפות. כל הלימודים האקדמאיים הם כאילו לא פרקטיים, אבל לא כך הדבר.

  אישית, יש לי תואר שני בסוציולוגיה ולא היה יום אחד בחיי – שלא עבדתי, מאז הייתי סטודנטית.

  התואר הוא משהו בסיסי, אבל לא סוף המסלול. אם תלמדי מקצוע אקדמי – יהיה לך הכיף ללמוד כל ימי חייך בקורסים פרקטיים שונים כמו: הנחיית קבוצות, גישות שונות וחדשות ביעוץ ארגוני וכו'. אין דבר כזה ללמוד ולסיים תואר שני – וזהו. היום לומדים כל החיים.

  זה כמובן נכון גם במקצועות פרקטיים כמו רפואה וקוסמטיקה. אני לא הייתי רוצה להתרפא אצל רופא שמאז שלמד באוניברסיטה – לא המשיך ללמוד. כך גם אצל קוסמטיקאית. הייתי בוחרת כזו שלומדת כל הזמן.

  הקוסמטיקאית האחרונה שהייתי אצלה הייתה בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ובתוך עשיית תואר שני בפילוסופיה יהודית.

 18. יעל Says:

  שלום. אני בעלת תואר ראשון בסיעוד ותואר שני במנהל מערכות בריאות ועובדת כ11 שנה בתור אחות מוסמכת בבית חולים . מאוד מתעניינת בלימודי תואר שני בפיתוח ויעוץ ארגוני במכלל עמק יזרעאל . השאלה שלי , באיזה תחום אוכל להשתלב בהמשך ?

 19. אתי בן זיו Says:

  היי יעל! נדמה לי שלפחות לשאלה אחת יש תשובה בגוף השאלה. את מספרת שהיית אחות במשך 11 שנים. זה הייחוד שלך על פני למשל. בהכרות של מערכת הבריאות אין לך תחרות. אבל, אני שואלת את עצמי למה לך עוד תואר שני והאם בזה את הולכת להוסיף לעצמך משהו? גם מתוך התואר השני הקיים תוכלי לצאת לדרך, לדעתי. נסי להתקבל לאיפ"א, אם מקבלים אותך – יש לך כל מה שאת רוצה, ומה שנותר הוא לקבל סופרויז'ן או אימון שיכניס אותך לתחום. בהצלחה.

 20. Shani Maimon Says:

  שלום אתי! אני רואה שהפוסט לא עדכני, כך שאני מקווה לתגובה:) אני מעוניינת להיות יועצת ארגונית. אני יודעת זאת כבר 10 שנים ו"עבדתי" על זה- החל מהיותי מאבחנת מחקר בצבא, מנהלת משמרת במכון סקרים, ושני תארים כשהשני בהתנהגות ארגונית. מדוע אני כותבת לך?! אני מתקשה במציאת עבודה "אמיתית" כיועצת ארגונית, כעת בסיום התואר. במהלך התואר רציתי גם לחוש כיצד זה להיות עובד בארגון ועסקתי בתחומים משיקים בעייני- שיווק ופיתוח עסקי. מה שהופך את קורות החיים שלי ללא רק דוברי השפה של הייעוץ הארגוני. מחפשת עבודה כבר ארבעה חודשים (ומנצלת את יכולותיי השיווקיות- פונה דרך מכרים, לינקדאין ופנייה אישית לחברות). מוכנה להתפשר ולעבוד קשה. האם יש טיפ איך לא להתייאש?

 21. benziv Says:

  שלום שני! אעשה כמיטב יכולתי למרות שאיננו מכירות ואינני מנסה להוציא את התגובות שכבר נתתי קודם למרות שאני מניחה שקראת אותן. אז ככה:
  עשית עד כה את הדברים הנכונים וגם זה חשוב.
  לא ציינת, אבל אחת הדרכים החשובות היא להשתלב באיפ"א. יש לך הזדמנות, לבוא לכנס, הקרוב, להכין קורות חיים, לשוחח עם יועצים, ליצור קשר, ואולי יצא לך משהו כבר בכנס הקרוב. זה כמובן לא מספיק. כדאי לך לקבל שרות של מנטורינג מאיפ"א, שאולי ייתן לך אפשרות להתחיל את הדרך בליווי של יועץ/ת ותיק/ה יותר. כמו כן כדאי לך להצטרף לקבוצה שפעילה באיפ"א בנושא שמעניין אותך, ובהתנדבות לבטא את יכולותיך אחת לזמן מסוים – עפ"י המתאים לך. גם באופן זה תצרי קשרים עם האנשים שכן מצויים בתחום, ואולי יוכלו לעזור לך.
  בנוסף, אסור להתייאש וחשוב להמשיך ללמוד. יש המון קורסים שיכולים לכוון אותך למקום שמבטא את האישיות שלך, והיכולות שלך, יחד עם תחומים חדשניים.
  אני בטוחה שכל אלה יעזרו לך מאד.
  העובדה שהייתי יו"ר באיפ"א, בהתנדבות מלאה, מצאתי הרבה אופציות נוספות להכרות ולהמשך עבודה. כך שאיפ"א היא דרך לשים אותך על הבמה, גם אם לא תרוויחי מזה מידית שום דבר.

  וכתמיד – יש אפשרות לסופרויז'ן – גם דרך איפ"א, במחיר מוזל יותר.

  בהצלחה!

 22. ירון גולקו Says:

  אתי שלום רב, הגעתי במקרה לבלוג הזה לאחר חיפושים והתעניינות לגבי תהליך תחילת העבודה בתחום הייעוץ הארגוני ואני מקווה שתוכלי לענות לי על הפוסט.
  אתאר את מצבי נכון להיום: אני בן 28, בוגר תואר ראשון במדעי ההתנהגות ומשאבי אנוש ובוגר תואר שני במנהל עסקים בהתמחות בהתנהגות ארגונית. מאז לימודי התואר הראשון יש לי עניין רב בתחום הייעוץ הארגוני, יש לי נסיון בתחומי הניהול והמון המון סימני שאלה איך אוכל להתחיל את דרכי בתחום הייעוץ הארגוני, האם אוכל לפנות לאיפ"א לברר לגבי משרות של התמחות? אשמח מאוד לעצות וטיפים בנושא ומודה לך מראש על כל מידע 🙂

 23. benziv Says:

  הרעיון להיות בקשר עם איפ"א – מצוין. משם תתחיל להתפתח בכיוון תוך הכרות עם דומים לך, מעסיקים פוטנציאליים ובעיקר – הכרת השוק.
  בהצלחה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: