אימון מוקיר: פגישה מחודשת עם חמשת העקרונות

עוד סדנא.

כשאני נכנסת לחדר ובו אחרים מנחים, אני כבר לא מצפה למהפכים. הניסיון והידע שצברתי, העובדה שאני וראשי המקצועי כבר מצויירים ומפוסלים היטב, מאפשרת עכשיו עוד תוספות, ליטושים, אבל לא בניה מהתחלה.

לכן אני כל כך לא מבינה חברים/ות שאומרים משהו כגון: "טוב, הן לא חידשו מהפעם הקודמת" וכו'. אני לא חושבת שתמיד צריך לחדש ולהפוך. מספיק לי אם אני מסתכלת פעמיים על אותה התמונה. מיקוד רציני יגלה דברים שלא ראיתי. זאת המטרה שלי.

מומחה לקרדיולוגיה למשל, שמגיע למפגש מקצועי, סביר להניח שילמד פחות מסטודנט שמתחיל את ההתמחות שלו. אבל הלמידה של הוותיק – חשובה גם היא. מדובר בדלתות קטנות יותר. וזה בסדר. ולפעמים מדובר רק בתזכורת. ולפעמים מדובר רק במפגש עם עמיתים – וגם זה נפלא.

בשבוע שעבר, הייתה לי הזדמנות לפגוש שוב את אן (Ann Clancy) וג'קי (Jacqueline Binkert), ששבו אלינו. איכשהו יש קשר הדוק בין הגישה שלהן לגשטלט. אהבתי גם את זה. קל לי מאד עם העקרונות האלה והם מופנמים אצלי מאד.

אני שמחה לחלוק אותם עם הקהילה. להלן  5 עקרונות שעניינן בתחקיר מוקיר:

א. עקרון המובנות: העיקרון אומר שהידיעה (knowing) וההתהוות (becoming) ארוגים זה בזה. הזיהוי ומתן ההכרה למי אנחנו, לאיך שנעשינו ולמה שאנחנו עכשיו – יכולים להיות בעלי ערך ניבויי חזק לגבי מה נהיה. העתיד שלנו הוא הרחבה של מה שאנחנו יודעים וגם מה שאנחנו לא יודעים. Reality is co-created ", Jackie Kelm ".

ב. עיקרון הסימולטניות:עפ"י עיקרון זה החקירה וההשתנות מתקיימים בו זמנית. במילים אחרות: העתיד מתרחש בתוך וכתוצאה של ההוה. זרעי השינוי נראים בשאלות הראשונות שאנחנו שואלים כדי לגלות ולהניח יסודות. יסודות אלה הופכים לבסיס החלום ועיצוב הגורל. "There are no 'natural' questions: every inquiery takes us somewhere even if it is back to what we originally believed", Jackie Kelm .

ג. העיקרון הפואטי: עיקרון זה אומר שהסיפור של היחיד יכול להיכתב מחדש כדי להתאים יותר טוב לאיך שהלקוח רואה את עצמו בהווה ובעתיד. מציאויות שונות יכולות לנבוע מפרשנות סיפור חיים. אפשר למסגר אותו מחדש, אפשר לדמיין ולהתמקד יותר בפעילויות משמחות. "What we choose to focus on creates our reality", Jackie Kelm.

ד. עיקרון הניבוי: העיקרון אומר שחלום  ספציפי, יכול להנחות אותנו  לקראת העתיד. מיקוד הלקוחות על החזון והחלום שלהם מאפשר פעילויות בהירות יותר לקראתו/ת. "The future is part of our reality", Jackie Kelm.

ה. העיקרון החיובי: עמדות חיוביות, פעילויות וקשרים משפיעים לטווח רחוק. עיקרון החיוביות המתקיים בקשר שבין הלקוח למאמן או ליועץ, מבטיח תנועה לכיוון המצופה. "Discovering and appreciating what is right builds energy and momentum for change", Jackie Kelm.

2 תגובות to “אימון מוקיר: פגישה מחודשת עם חמשת העקרונות”

 1. גבי דרורי Says:

  אתי לא הייתי בסדנאות . אבל למה שכתבת
  יש לי הרבה הסכמות , הסתייגות ותוספת.
  אני מסכים עם הפתיחה.
  ההסתייגות היא:
  שלפעמים עם הראש המקצועי אני מוצא את
  עצמי חושב המילים מדוייקות ונכונות,הרעיון
  נכון,אבל בסה"כ זה מוגש שטחי .כי יש אצלי
  בנסיון עוד הרבה יכולת להעמיק ,לזכך…..

  ולחמשת סעיפי הגישה שלהן-
  אם תוכלי,כיוון שאני לא הייתי,תבדקי את הגישה
  של קרל וייק [WEICK . המדבר על sense making .
  בעברית התרגום לא כ"כ טוב-"מתן פרשנות".
  הוא מדבר על המפה הקוגנטיבית והמשמעות
  שהיא נותנת למה שיש וקורה לכל אחד מאיתנו
  וכיצד אנחנו מפרשים/מתיחסים/מתנבאים
  לגבי כל הנעשה סביבנו ועם עצמנו.

 2. benziv Says:

  אני מאד מסכימה איתך לגבי השטחיות שאורבת לפתחינו. בעבר זו הייתה הביקורת שלי לגבי האמריקאים שבניגוד לנו – צובעים את העולם קצת יותר ורוד. במשך השנים למדתי להעריך אותם מאד, והלוואי ואנחנו היינו משתפרים ומרירים פחות.

  כן, נכון. עניין ה-sense making הוא קריטי בכל פעולה שלנו. הכל מתחיל במפות הקוגניטיביות, ובלשון שאני מתורגלת בה מאד, בגשטלט: בתבניות שלנו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: