מלחמות היחיד – גאווה מיוחדת: נועם שליט ואסתר פולארד כמשל

גיבורות ילדותי היו: מאדאם קירי, ז'אן דארק והלן קלר. כן. אלה היו הגיבורות הפרטיות שלי.

ומאז, ואולי מקודם, אני גאה ביחידים שנלחמים על מה שצודק בעיניהם. אני אוהבת ביוגראפיות כאלה, ואוהבת לראות מה בילדותם הביא להם את הניצחון. לכן, אם הייתה למשל ביוגראפיה של נועם שליט, אביו של גלעד, כמו גם אם הייתה ביוגראפיה של אסתר פולארד – הייתי קוראת ברצון.

אני מזכירה את שניהם, אבל יש הרבה אחרים.

שלשום, שמעתי את אסתר פולארד מדברת באחת מתכניות הרדיו (גלי צה"ל או רשת ב' – שאותן אני שומעת בדרך). שאלתי את עצמי שאלות רבות כגון:

מאיפה ה'מנוע' שלה? כמה כח יש/יהיה לה להמשיך? מה מייאש אותה? מה דוחף אותה קדימה? מי היא האישה הזו? איך נכנסה לחייו של פולארד (לא פחות מענינת היציאה של אן פולארד)? איזו מין זוגיות מתקיימת ויכולה להתקיים במסגרת החיים לצד בעל כלוא? – ועוד שאלות רבות.

 קראתי הבוקר את המכתב שפרסם נועם שליט בעיתון מזרח ירושלמי ומיד חשתי שאני נדרכת מרוב תמיכה באבהות הפעילה והחכמה שלו. המכתב עשוי לעילא ולעילא. אפילו תמהתי אם הוא בעצמו ולבדו כתב אותו, ואחר כך החלטתי שזה לא חשוב. מה שחשוב הוא היכולת שלו להמשיך ולהילחם בדרכים החכמות והמיוחדות שהוא מצליח למצוא בכל פעם. איש יצירתי במיוחד, עם הרבה מאד יושרה.

וגם במקרה שלו שאלתי הרבה שאלות כגון: מי הוא האיש? מה הרקע שלו? מה עוזר לו? מה מדכא אותו? מה תפקידה של אשתו בסיפור: האם היא הכוח או אחד הכוחות מאחוריו או אולי הוא צריך לתת גם לה כח?

אני אוהבת את הגבורה של האנשים האלה, שעשויים ללא חת, ונמצאים בצדדים שונים של המתרסים הפוליטיים והחברתיים. ויש לנו בארץ הרבה אחרים שאני לא מזכירה (ויקי כנפו ורבים, רבים אחרים), אבל אני – מורידה את הכובע שלי בפניהם בכל פעם שאני פוגשת אותם.

"הכח המתריס של הרוח האנושית מהווה נשק חשוב במאבק להישרדות" (לוגותרפיה למטפל/דוד גוטמן, עמ' 15). מאמינה בזה. מאוד.

4 תגובות to “מלחמות היחיד – גאווה מיוחדת: נועם שליט ואסתר פולארד כמשל”

 1. יאיר דקל Says:

  לא דומה המקרה של פולארד, המשומן במערכת של יחסי ציבור למשפחת שליט.
  שליט הוא חייל צה"ל שנשבה על ידי האוייב בעת מלחמה. צריך לפעול להחזרתו ולשם כך רשאית וחייבת המדינה לפעול אפילו בכוח. רצוי במוח.
  יונתן פולארד ריגל למען ישראל תמורת כסף. לא מתוך אידיאלים. כדאי לזכור זאת, כאשר גורמים אינטרנסטיים מנסים להעלים עובדה זאת ולדרוש שהמדינה תילחם בשבילו.
  גורמים אלה רוצים שהמדינה תיאבק נגד ארצות הברית, שהיא ידידתו והתומכת העיקרית שלנו בעולם.
  כדאי לזכור את העובדה הזאת לפני שיוצאים למלחמה.

 2. benziv Says:

  ליאיר !
  אתה מתייחס לנקודה אחרת מזו שלי.
  אני מדברת על כוחו של היחיד להילחם.
  זה לא פשוט. לא פשוט לקום בבוקר ולצאת למלחמה, עוד יום ועוד יום ועוד יום, ולא להישחק, ולהתמיד, ולא להשאיר את הקרב על האהוב לאחרים.
  אני מדברת על כוחו של האינדיבידואל.
  אני מדברת על מה שויקטור פרנקל דיבר בשעתו, על העובדה שיש אנשים שמוצאים את הדרך למרות הקושי, למרות אי הידיעה, למרות השחור שמסביב.
  אותי, אישית זה ממלא כח.

  בכל השאר, בהבדלים בין אסתר פולארד ונועם שליט, וגם בהבדלים בין יקיריהם אני לא מתעסקת בפוסט הזה וכרגע. אולי מחר. אולי בכלל לא.

 3. יהודית Says:

  נועם שליט גר בסביבה שלנו.
  הפרטים שמאחורי המכתב/הסיפור/האיש, מרתקים.
  הוא בהחלט גיבור
  בשלב הזה גיבור טראגי…

 4. benziv Says:

  נקווה שלא בסגנון של טרגדיה יוונית. הייתי רוצה לראות אותו כאן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: