צמיחה פוסט טראומטית בקרב נשים שחלו בסרטן שד: מחקר של מאיה נומה

אני מחפשת חומר על צרכים של נשים שחלו והחלימו (או נמצאות בתהליכי החלמה) מסרטן שד, לצורך פרויקט.  אם יש לכם מידע כזה – אשמח לקבל אותו.

אני גם מתענינת בכל מה שמתפרסם בנושא. כך גיליתי את פנייתה של מאיה שחיפשה נחקרות. פניתי אליה  והייתי לאחת מהן. ביקשתי ששם סיום המחקר – תשלח לי ממצאים, ואכן הבוקר מצאתי את הדברים על המסך: קיבלתי. יש ממצאים מעודדים ביותר.

בטרם אמשיך ואביא קטעים מהתקציר שלה, אביא את ההגדרה שאליה התייחסה במונח "צמיחה פוסט טראומטית" : חויה של שינוי חיובי, המתרחשת כתוצאה ממאבק עם משברי חיים.

עוד אומר שהנחקרות חולקו לשתי קבוצות: נשים מתנדבות ונשים שאינן מתנדבות.

להלן הממצאים כפי שהביאה בתקציר שנשלח אלי:

"השערות המחקר אשר הניחו כי יימצאו קשרים בין עיבוד קוגניטיבי ורגשי לבין צמיחה פוסט טראומטית, אוששו: ככל שהנשים דיווחו על ביצוע תהליכי עיבוד קוגניטיבי ורגשי ברמה גבוהה יותר, הן ביטאו רמות גבוהות יותר של צמיחה פוסט טראומטית. ברם, השערות המחקר אשר טענו כי יימצאו הבדלים בעיבוד הקוגניטיבי והרגשי בין נשים מתנדבות לכאלו שאינן מתנדבות, לא אוששו. וכן, השערות המחקר אשר גרסו כי יימצאו קשרים בין זמן מעת האבחנה, השכלה, ביטוי רגשי ותמיכה חברתית לצמיחה פוסט טראומטית, לא אוששו. עם זאת, נמצא קשר שלילי מובהק בין גיל לעיבוד וביטוי רגשי, קשר חיובי מובהק בין עיבוד קוגניטיבי לעיבוד וביטוי רגשי, קשר חיובי מובהק בין עיבוד רגשי לביטוי רגשי ובין ביטוי רגשי לתמיכה חברתית.

לבדיקת מודל המחקר נערכו שני ניתוחי רגרסיה, בשלב הראשון נבדקה תרומת המשתנים קבוצה (מתנדבות ולא מתנדבות), גיל, מספר שנות לימוד ומספר שנים מעת האבחון להסבר השונות של עיבוד קוגניטיבי, עיבוד רגשי, ביטוי רגשי ותמיכה חברתית. קשר מובהק נמצא רק בין גיל לעיבוד וביטוי רגשי, כך שככל שהנבדקות היו צעירות יותר הן נטו יותר לעיבוד וביטוי רגשי. בשלב השני, נמצא כי המשתנים הדמוגראפיים, מספר שנים מעת האבחנה והמשתנים עיבוד קוגניטיבי, עיבוד רגשי, ביטוי רגשי ותמיכה חברתית הסבירו 21% מהשונות של צמיחה פוסט טראומטית, כאשר עיבוד קוגניטיבי ועיבוד רגשי נמצאו בעלי תרומה מובהקת להסבר השונות של צמיחה פוסט טראומטית. השערות התיווך שגרסו כי עיבוד קוגניטיבי ורגשי ותמיכה חברתית יהוו משתנים מתווכים בין התנדבות, זמן מעת האבחון, גיל והשכלה לצמיחה פוסט טראומטית, לא קיבלו חיזוק במחקר זה.

חשיבותו של המחקר בהיותו ראשון בארץ, למיטב ידיעתנו, שבדק צמיחה פוסט טראומטית בקרב נשים שחלו בסרטן שד. בנוסף, הינו מחקר יחיד אשר בדק את הקשר בין התנדבות, כגורם אפשרי המעודד צמיחה, לבין דיווח סובייקטיבי על צמיחה פוסט טראומטית.

תרומתו התיאורטית של מחקר זה הינה בכך שהוא מצביע על קיומן של השלכות חיוביות של התמודדות עם מחלת סרטן השד ומרחיב את התפיסה הרווחת המתייחסת בעיקר להשלכות השליליות כתוצאה מאירועים טראומטיים בכלל ומחלת סרטן השד בפרט. בנוסף לכך, המחקר מדגיש את חשיבות ההתייחסות למשתני העיבוד הקוגניטיבי והרגשי כעשויים לסייע לתהליך חוויית הצמיחה הפוסט טראומטית. ניתן להשתמש בממצאי המחקר לבניית מודל רחב ומורכב יותר אשר יסביר את הקשרים בין צמיחה פוסט טראומטית, עיבוד קוגניטיבי ועיבוד רגשי בקרב נשים שהחלימו מסרטן שד.

במישור היישומי, ניתן להיעזר בממצאי המחקר בהתערבויות טיפוליות עם נשים שאובחנו במחלת סרטן השד אשר ידגישו תהליכים של עיבוד קוגניטיבי, ורגשי כמסייעים לתהליך הצמיחה. בנוסף לכך, ממצאי המחקר מאפשרים פיתוח תוכניות הכשרה והדרכה למטפלים בנשים שחלו בסרטן שד, תוך התייחסות למשתנים המעודדים צמיחה פוסט טראומטית, כפי שנמצאו במחקר הנוכחי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: