הנחיית קבוצות: חיפוש ומציאת עבודה

פעמים רבות נשאלתי על:

א. המקצוע הזה: הנחיית קבוצות, וההכשרה הנדרשת.

ב. על ההזדמנויות לחיפוש ומציאת עבודה בתחום.

אז ראשון, ראשון, ואחרון, אחרון:

המקצוע הזה:  הנחיית קבוצות היא מיומנות ולעיתים גם מקצוע ותורה של ממש. כלומר, ניתן להשתמש בידע וביכולת ולהפעיל אותה גם במקצועות אחרים כגון: יעוץ ארגוני, הוראה, סיעוד, ניהול וכו'. במקרה כזה הנחיית הקבוצות היא עוד מיומנות בתוך ארגז הכלים שיש לבעל/ת המקצוע. מיומנות כזו יכולה להיות מיומנות של תוכן וגם של תהליך. לעיתים, הנחיית קבוצות הופכת לעיסוק עיקרי לתקופה קצרה ו/או ארוכה. במקרה כזה, אפשר לראות ששבוע העבודה מתחיל ומסתיים בהנחיית קבוצות. הקבוצות יכולות להשתנות: להיות קצרות ו/או ארוכות, חד פעמיות ו/או מתמשכות, עם קהל אחיד או קהלים מרובים, סביב נושאים ספציפיים ו/או ללא תכנים ספציפיים. המקצוע יכול להמשיך ולהתפתח בכיוונים שונים, כולל עשיית קריירה אקדמית בתחום.

הכשרה מסודרת ורצינית היא קריטית. יש היום מקומות רבים ללמידה. כל אחד מהם מתרכז בגישה תאורטית אחרת או בקהל לקוחות שונה. חשוב שהקורס יתאים ללומד/ת. צריך להימנע מלמידה במקומות שמובטחים "ניסים", בזול, ובאמצעות מורים לא מיומנים.

הזדמנויות לחיפוש ומציאת עבודה בתחום: הרבה יותר פשוט כאשר הנחיית קבוצות נתפסת כמיומנות.  יותר מסובך – כאשר הנחיית קבוצות היא מקצוע. אם היא נתפסת כמיומנות, ניתן להפעיל אותה בכל עת שיש בה צורך. המצב הזה הוא רצוי ביותר, גם כאשר היעד הסופי הוא הנחיית קבוצות כמקצוע. ניתנת אז אפשרות להתאמן וללמוד מתוך הניסיון, בתוך מסגרת נוחה יחסית. סיפרה לי נועצת שלי, שבעברה עסקה בהדרכת נוער, שזו הייתה דרכה להיכנס לתחום: היא המירה את ההדרכות בהנחייה ככל שניתן. האופן שבו עבדה משך תשומת לב של מפעיליה והיא קיבלה בעקבות זה גם תפקידים חדשים, ממוקדים יותר ויותר בהנחיה. בנוסף קיבלה על עצמה להשתלם בתחום, בהשתתפות נכבדת של המעביד מבחינת הקצאת משאבי זמן וכסף.

אם הכוונה היא לשנות תחום ומקצוע צריך כנראה שילוב של תכנון, הכשרות נמשכות, איתור הזדמנות, אומץ, העזה וגם מזל. וכמו בכל החלפת מקצוע כדאי לזכור שלעיתים יש להתחיל מלמטה, ולהתקדם לאט. כאן צריך לחפש עיסוקים או לייצר אותם. אפשר להתחיל בעבודה ב-קו, או כצופה ולהתקדם.

צריך שלא לשכוח את מקומה של הרשת: דוגמאות להצעות לעבודה, מצאתי באתר של איפ"א. במרץ האחרון היו שם שתי הצעות עבודה: האחת חיפשה פרילנס להנחיה ולהובלה של תהליכי פיתוח, בצפון, והאחרת חיפשה מומחים להנחיית תהליכים איסטרטגיים באזור השרון.

אפשר להיעזר בדרכים אחרות: החל מהמשך למידה והתמחות בתוך התחום (מה שמגדיל את ההכרויות ומאפשר להגיע דרך אנשים שלומדים או מלמדים שם), השתתפות בימי עיון וכנסים, וגמור בקשרים עם אנשים וכאמור פיתוח יוזמות.

גם השגת הדרכה אישית עוזרת.

שמעתי על קבוצה של שלוש עמיתות שנפגשות ועוזרות אחת לשניה. גם זו דרך טובה מאד.

לכל אלה שמחפשים, הנה משהו, להתחלה.

3 תגובות to “הנחיית קבוצות: חיפוש ומציאת עבודה”

  1. נתן שמעון Says:

    איך לחפש עבודה

  2. benziv Says:

    לחפש, לחפש, לחפש. לשתות הרבה קפה או תה עם עמיתים. להמשיך ללמד.

  3. benziv Says:

    ללמוד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: