אני גמרתי לתרום…

מייל בשם הזה הגיע אלי, ובו פרוט של שכרם של ראשי עמותות, כאלה שמבקשות תרומות. להלן הפרטים (בשקלים):

המנכל"ים:

אריה כרמון (המכון הישראלי לדמוקרטיה) -1.5 מיליון,

מלי דנינו (ניצן) – 544 אלף,

ציון ספיר (האגודה למען החייל) – 530 אלף,

שרי ריבקין (ידיד) – 462 אלף,

מירי זיו (האגודה למלחמה בסרטן) – 439 אלף,

שמעון צוריאלי (אילן) – 393 אלף,

ערן וינטרוב (לתת) – 375 אלף,

אשר סגל (המועצה לישראל יפה) – 364 אלף,

יצחק קדמן (שלום הילד) – 351 אלף,

וסמנכ"ל אחד, מרדכי ליברמן מהחברה להגנת הטבע – מרויח 364 אלף.

ועוד לא דיברנו על שכרם של האנשים שתחתם, ולידם (כולל רואי חשבון ואחרים) – שגם הם מרויחים מתרומתי הצנועה בת 20 ש"ח, כשעומדים ילדים ליד הדלת ומבקשים תרומה.

אני חושבת על הקטבים האלה שבין לקחת ולתת, איזה ציר מדהים להסתובב בו ועליו. איזו דוגמא אישית! גם אם מחלקים את השכר ל-12 חודשים, וגם אם האנשים האלה משקיעים הרבה זמן, ועניין, הנתונים האלה עדיין אומרים דרשני.

אני מקווה שעובדות הניקיון במקומות השונים האלה, מועסקות ישירות, שלא ע"י קבלנים, ומקבלות שכר שמאפשר להן לחיות.  ואולי קצת יותר מזה?

איזה עולם!

14 תגובות to “אני גמרתי לתרום…”

 1. חנן כהן Says:

  התייחסתי למכתב ב"לא רלוונטי" ויש גם התייחסויות מעניינות בתגובות

  http://irrelevant.org.il/2010/11/02/3340

 2. benziv Says:

  תודה חנן, גם על הדברים המחכימים שלך וגם על התגובות.

  כמי שהייתה יו"ר עמותה (קטנה וצנועה) אני יודעת שיכולים להיות טובות הנאה נוספות. ואיכשהו נדמה לי שעמותה, מעצם טיבה, ובמיוחד אם היא מבקשת תרומות ולא חיה מאיזו ירושה אידיאולוגית, חייבת להיות הרבה יותר ענווה במשכורות.

 3. חגי Says:

  נדמה לי שאת קצת מהירה לשפוט. למעט המשכורת של כרמון (שהיא באמת מזעזעת), השאר עומדות (אחרי מיסים) על בערך 20,000 שקל לחודש נטו. יחסית לעובדה שמדובר במנהלים של ארגונים של אלפי אנשים, שעבדו שנים בשכר זעום, זה לא נשמע לי כל כך הרבה. זה גם בערך המשכורת של בכירים במגזר הציבורי (למשל שופטים בכירים וכדומה).

  בכל מקרה, אם את רוצה לתרום לארגון עם מודל שכר אלטרנטיבי, ארגון "איתך-מעכי, משפטניות למען צדק חברתי" בנוי במבנה שכר שונה לחלוטין. שם השכר נקבע רק לפי ותק, ללא תלות בתפקיד או בהכשרה. מזכירה ועורכת דין עם אותו הותק יקבלו את אותו השכר.

 4. יאיר דקל Says:

  גם אני קבלתי את המייל עם רשימת המשכורות.
  רוב העמותות הללו לא נמצאו ברשימת הנתרמות שלי. אבל המידע היה מזעזע. תמיד חשבתי, שבעמותות יש בעיקר מתנדבים והמנהלים והשכירים מסתפקים במשכורות צנועות. למדתי שזה לא כך.
  עם זאת, לא הפסקתי לתרום. אני רואה בכך חשיבות רבה ביותר. אז אתרום ביתר בררנות ואשתדל לקבל מידע על הגורמים הנתרמים.

 5. benziv Says:

  נכנסתי לאתר של "איתך- משפטניות למען צדק חברתי", ובאמת התרשמתי.

  אני שוב אומרת, אני מכירה עמותות, חלקן עובדות נפלא, בחלקן השקיפות נמוכה מאד והמספרים – לא מוצאים חן בעיני (בשונה מהראיה שלך).

  ללא קשר לזה, יש בכלל בעיה גדולה מאד עם תרומות, בכל מקום מופיע המתרים. בסופרמרקט בקופה כבר תרמתי לילדים חולי סרטן, לאלו"ט, לאחרים למיניהם. לדלת מגיעים ילדים מתרימים. בבית הקפה ניגשים אלי חרשים, אילמים ואחרים שמבקשים אוכל. הביתה מגיעות פניות בדואר, הטלפון מצלצל ומבקשים ממני תרומות לבתי תמחוי, לזק"א או אחרים.

  אין לזה סוף. ממש אין.

  ואחר כך מגיעות המשכורות. וזה מקשה עוד יותר.

 6. benziv Says:

  ככה גם אני חשבתי, יאיר.
  בעבודה שלי בעמותה שבה הייתי יו"ר, לא קיבלתי כל שכר.
  גם הוצאות על חניה למשל כמעט לא קיבלתי (כי בדרך כלל איבדתי את הקבלות או הגשתי אותן מאוחר מאד, מידי פעם). הדלק היה תמיד על חשבוני, ומידי פעם קניתי כיבוד.

 7. הבלונדינית הסודית Says:

  כמו שנכתב בתגובות בלא רלוונטי וכמו שיודע היטב כל מי שאי פעם העסיק עובדים יש הבדל גדול בין עלות שכר לבין הברוטו (אני אפילו לא מתייחסת לנטו כרגע). קודם כל, עלות שכר כוללת את כל הפרשות המעביד, המחוייבות על פי חוק ועומדות כיום במדינת ישראל על 20-30 אחוז מהברוטו. עלות שכר כוללת גם אחזקת טלפון (כולל עלות המכשיר!) ואחזקת רכב (כולל עלות הרכב במקרה של רכב חברה!!)

  אם ניקח למשל את ערן וינטרוב מעמותת לתת (סתם כי התנדבתי בעמותה ואני יודעת כמה שעות הוא עובד ביום). אם נחשב 80 אחוזים מ375 אלף יוצא שהברוטו שלו (גם בלי להוריד את עלות מכשיר הסלולרי ואת עלות הרכב שלו ואפילו בלי להוריד את עלות השיחות עצמן) הוא 300 אלף שח בשנה, כלומר 25 אלף בחודש. אם נוריד את הרכיבים של החזרי הוצאות (שיחות טלפון, דלק, חניה, כיבוד) יוצא ששכרו נע איפשהו באיזור ה20 אלף בחודש. אולי קצת פחות. איכשהו 20 אלף שח למנכל, שעובד הרבה מאוד שעות בשגרה ועוד יותר שעות בתקופת החגים/חזרה לביס/ושאר "מבצעים" לא נראה לי מופרך בכלל.

  נכון. יש עמותות שאפשר לנהל בהתנדבות, גם אני חברה בעמותה כזו, שכל הנהלתה מתנדבת. אף אחד שם לא עובד 10-12 שעות ביום, 5-6 ימים בשבוע לאורך כל השנה.

 8. benziv Says:

  החישובים מוכרים.

  אני מרגישה אחרת ממך.

  בואי נאמר שעד היום הרגשתי שעמותה היא כמעט משהו קדוש. זה כבר לא ככה.

 9. benziv Says:

  תיקון: לא כולל עמותות שנולדו כדי כדי לספק מאוויים פוליטיים או כלכליים של מישהו. לא כולל עמותות מושחתות שנהנות ומתחבאות באחורי הכותרת הזו..

  בקיצור, בכל יום עוד משהו מהתמימות שלי נעלם והעולם נראה יותר ג'ונגלי…

 10. יהודית Says:

  גם אני הפסקתי לתרום.
  אני תורמת ישירות לחייל שלי הפרטי, במקום לממן בדרך איזה שכר מנכ"ל או הוצאות רכב..

 11. benziv Says:

  לומדים… מתקשחים… נישים ציניים…

 12. benziv Says:

  נעשים ציניים, כמובן…

 13. שוקי כץ Says:

  מצטרף לגינוי ולהחלטה לא לתרום יותר…ואשכנע גם את אימי התורמת באדיקות לחלק מהארגונים הנ"ל – להפסיק לתרום. ראשית, לא לשכוח שמדובר על שכרו של המנכ"ל בלבד….מעניין היכן ממוקם ואיך נראה המשרד שלו, וכמה עובדים נוספים בשכר יש בעמותה – ומה ההוצאה החודשית על הפעלת כל המטה בלבד….מבלי שאגורה אחת הוצאה עדיין על המטרה שלשמה הוקמה העמותה. רק לאחר מכן נוכל לבחון מה באמת בפועל העמותה עושה והאם שווה להחזיק ולפרנס את הפילים הלבנים האלה. זה משגע, אנחנו תורמים ומפרנסים משפחות שלמות – מבלי לדעת מה קורה עם הכסף הזה ואיזו תועלת הוא מביא למישהו פרט לאנשי המטה של העמותה….

 14. benziv Says:

  מי שמתפרנס מהעמותה, הוא הרבה פעמים הלקוח הפנימי, כלומר לא מי שהעמותה הוקמה עבורו. כן, זה נכון. והשאלה מה ואיך אפשר אחרת כאשר גם המדינה מתנערת ממי שזקוק לעזרה.
  ובכל מקרה, עכשיו יש לי פחות רגשי אשמה.
  אולי אני צריכה להודות לאלה שמספרים את הסיפור שמחביאים בפרסומות השונות של העמותות ובבקשות שלהן לתשלום.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: