פריץ ולורה פרלס – חלוקת עבודה

אתמול הייתי עסוקה בקריאת ראיון עם לורה פרלס. היא, שלמדה פסיכולוגית גשטלט, ואחר כך פסיכואנליזה, סיפרה על עצמה, על בעלה, על הקריירה המשותפת, על ההגירה, על הכתיבה. כל כך הרבה אפשר ללמוד לא רק על חייה, אלא גם על האנשים שפגשה בדרכה, על ההיסטוריה של גישת הגשטלט, על מאוייהם ויצריהם של אנשים.

כמה נקודות שבלטו לי במהלך הקריאה:

1. היא ויתרה לאורך כל הדרך על מקומה. הסיבה הייתה שהיא הייתה אישה פרטית מאד, העדיפה תמיד את המפגש עם היחיד, לא אהבה את הבמה, לא אהבה עבודה בקבוצות. זו האחרונה הביכה אותה  במיוחד.

2. פריץ פרלס לקח את המקום הזה בטבעיות. אמנם, פה ושם גם נתן לה קרדיט, אבל משהוא נלקח לא לחם על ההחזרה.

3. לפני שקראו לגישתם – תרפיית הגשטלט (היא בחרה את השם), חשבו על תרפיה אקזיסטנציאליסטית, אבל הזיהוי של האקזיסטנציאליזם עם סארטר – גרם להימנעותם. חשוב לי לקרוא את זה כיוון שזה מסביר שלא פחות מגשטלט, הייתה שם גם הרבה פסיכולוגיה אקזיסטנציאליסטית.

4. שניהם לא היו טובים באנגלית, ונזקקו לעזרת אחרים כדי לערוך את הכתובים ואף יותר מזה. המבטא של פריץ היה טוב משלה, האנגלית שלה הייתה טובה משלו. הוא ידע הרבה פחות פסיכולוגית גשטלט, היא ידעה יותר.

5. בכל הפעמים, היה הוא ראש החץ במציאת עבודה, היא קיבלה פצינטים שהוא כבר לא יכול היה לקבל בגלל עומס. בהמשך הגיעו אליה אנשים שהתענינו בעבודה עם גוף, וזה לא היה דרך פריץ.

6. ההגירה הייתה קשה לשניהם. אירופה הייתה אהובה על שניהם. ברלין הייתה מרכז תרבות גדול, והיו שם באו-האוז, ברכט, סופרים, אומנים גדולים. היתה להם אהבה גדולה למקום. ארה"ב שנוסתה בהתחלה כמקום מקלט, נתפסה בעיני פריץ מקום גס ופשוט. בסופו של דבר, הם עשו מאמצים גדולים להשתלב שם. ארה"ב החזירה להם, בסופו של דבר, באהבה.

7. לה כבר היה אח בארה"ב, הוא עזר לה להגיע. אבל גם קארן הורניי למשל, כבר הייתה שם ועזרה. שניהם למדו במרץ אנגלית ולא נתנו לשפה לעצור אותם.

8. הספרים שפריץ רשום עליהם כמחברם, עזרו להם מאד להפיץ את הגישה. היא עצמה הייתה יד ימינו, מאחורי הקלעים. את תשומת הלב – היא השאירה לו. המכון הראשון בעולם, נפתח בניו יורק, לאחר פרסום ספריו. לא קודם.

9. נושא העבודה עם הגוף – היה שלה באופן בולט. היה לה רקע של ריקוד מגיל שמונה. היא לא ראתה בנסיונות לחבר את גישת פלדנקרייז – תועלת. כל סוג של עבודה עם גוף, כל סוג של מודעות, היה טוב ומספק, לדעתה.

10. אנשי פסיכולוגית הגשטלט, לא אהבו את העובדה שפריץ ולורה בחרו במילה "גשטלט" כתאור התרפיה שלהם, וניתקו קשר. ייתכן שהיום היו אפילו תובעים אותם. אבל זה היה מזמן… גם הפסיכואנליטיקאים הקלאסיים לא אהבו את שפריץ הביא, וגם הם ניתקו מגע והוציאו אותו מרשימותיהם.

11. היא אהבה מאד את הנושא של האכילה והגמילה של תינוקות. התוודעה לכך אחרי שילדה. הדברים שכתבה אז שימשו את פריץ בהמשך. אהבתי מאד את העובדה שהיא השתמשה גם במה שלמדה בבית, בגידול הילדים, כדי להעשיר את העולם המקצועי שלה. היא לא הייתה הראשונה שעשתה זאת. גם פרויד עשה בדיוק את אותו הדבר, וגם אחרים. הילדים שלנו הם תמיד מקור לצמיחה אישית. שלנו.

אהבתי לקרוא. יכולתי להמשיך עוד ועוד, הסיפורים הנוספים שינו את ההבנה שלי. כמו שקורה תמיד כשיש מידע נוסף.

המוקד בפוסט: ההתארגנות של שני אנשי מקצוע, העוסקים באותו תחום, החיים שלהם יחד והתרומות הייחודיות. אני חושבת שהעולם של הגשטלט הפסיד מפני שדבריה של לורה – לא נשמעו ברמה. היום אמשיך לקרוא… נראה מה אלמד היום.

הרבה נכתב על חייהם המשותפים. בדבריה של לורה, אני מוצאת אהבה, חמלה וגם חרטה. אהבתי.

 

2 תגובות to “פריץ ולורה פרלס – חלוקת עבודה”

 1. דניאלה Says:

  אתי שלום וברכה, אני צופה אדוקה מזה תקופה ארוכה, כתיבתך משמשת עבורי חומר למחשבה, הבהירות, בחירת המילים והנושאים כל אחד מהם וכולם יחד מהווים מוקד משיכה עבורי כמעט על בסיס יומיומי… היום לראשונה נחשפתי גם כדי לפרגן וגם כדי לשאול על המקורות מהם למדת עוד קצת על הזוג המיוחד הזה. אשמח לקבל את המקור לרשימה זו בברכה ונפגש בהמשך.

 2. benziv Says:

  תודה, דניאלה. המקור הוא:
  שם המאמר: "An Oral History of Gestalt Therapy",
  נכתב בשנת 1977, ע"י : Eduard Rosenfeld
  פורסם ב: The Gestalt Journal
  תוכלי למצוא בקלות באינטרנט.

  הם באמת זוג מעניין. הייתי אומרת שגם נועז.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: