אז מה יעשה לפיד?

אולי הוא כבר לא יעשה דוקטורט, אולי יצא ללימודים בחו"ל, ואולי לא יצטרך בכלל לצאת, וימשיך את התואר בלמידה מרחוק. יש אוניברסיטאות בעולם, שבהחלט לוקחות בחשבון פעילות אחרת מזו של סטודנטים, ומעניקה עליהם תאר אקדמאי.

ואולי יוותר על הלימודים לתואר ויהפוך ללומד עצמאי.

אם כל ההבנה שיש לי לסדר, לצורך בשיטה, אני חושבת שיש מקרים שבהם צריך להשאיר לאוניברסיטה מספיק חופש אקדמי לקבל החלטה כעין זו.

ושלא יחשב בעיניכם שאני תומכת ביאיר לפיד, ממש לא. אין סיכוי שאצביע עבורו. אבל האמת חייבת להיאמר: האוניברסיטה צריכה לדעתי להיות מסוגלת לקבל החלטות כעין אלה שקיבלה ולהיות מסוגלת לאפשר למי שעשה, להמשיך ללימודי תואר שני – ללא תואר ראשון.

4 תגובות to “אז מה יעשה לפיד?”

 1. יאיר דקל Says:

  כמוני כמוך, אינני מתומכי יאיר לפיד ומצידי שילמד או שיעשה קריירה פוליטית. אני מאמין במתן אפשרות לכל אחד (גם אם הוא עתונאי רחמנא ליצלן…) להתמודד בבחירות לכנסת.
  אני נדהם מן המסע המאורגן נגדו, כולל נסיון לחוקק חוק אישי.
  כמוני כמוך, אני בעד האפשרות של כל אוניברסיטה מוכרת לחלק תארים אקדמאיים במסגרת האקדמאית שלה בלי התערבות פולשנית ומיותרת של המל"ג או כל גוף אחר.
  הופתעתי שהמל"ג "פתאום" גילה שיאיר לפיד לומד לדוקטורט בלי שהיתה לו בגרות. אז מה? ניתנה לבר אילן סמכות אקדמית, חובתה לפעול כך לפי שיקולי הנהלת האוניברסיטה.
  יש לנו אופי של צרות עין והתערבות מיותרת של הרשויות בכל פרט. מוגזם.

 2. benziv Says:

  שמחה לגלות שיש לנו שותפות בדבר הזה – גם…
  אני חושבת שיותר אנשים צריכים לפעול נגד השטות הזאת.אם כי, קרוב לוודאי שלא אעשה הרבה יותר מעבר ל: למחות.

 3. Idan Bchor עידן בכור Says:

  אתי שלום,

  למיטב ידיעתי, הנתונים שאת מציגה כבסיס לדיון אינם מדויקים.

  להבנתי, יאיר לפיד התקבל ללימודים בתחום הספרות / פרשנות (או משהו דומה לזה) במסלול ייחודי המאפשר לאנשים מעל גיל מסויים שהינם בעלי רקע אישי "עשיר" להצטרף ללימודי תואר שני, גם אם אינם בעלי בגרות או תואר ראשון. בדרך כל משמש מסלול זה את מי שרוצים להעשיר ולהרחיב את עולמם, ללא יומרות להפוך את זה לחלק ממסלול אקדמי ארוך טווח.
  מסלולים דומים קיימים במוסדות אקדמיים נוספים בארץ ובעולם, כך שעד כאן הכל תקין ומקובל.
  אלא שבהמשך, הוזמן לפיד להמשיך ללימודי דוקטורט – וזאת בטרם סיים אף את חובותיו לקבלת התואר השני. כלומר, מבלי שיהיה לו אף לא תואר אקדמי קודם אחר – לא ראשון ולא שני..

  כאן החריגה מהנורמה המקובלת.

  יש בבר אילן, כמו גם במקומות אחרים, "מסלולים ישירים לדוקטורט" אלא שמסלולים אלה כוללים סיום תואר ראשון במתכונת רגילה ובציונים גבוהים + המשך במסלול אינטנסיבי (המשלב מרכיבים מלימודי תואר שני + שלישי) בסיומו מוענק דוקטורט. מסלולים אלה מיועדים בדרך כלל למי שמסומנים על ידי המוסד האקדמי כבעלי עתיד אקדמי ארוך טווח. על פניו, לפיד אינו עומד בסטנדרט של מסלולים אלה – הן מבחינת הרקע והן מבחינת הייעוד העתידי.

  איני איש אקדמיה, אך למיטב ידיעתי והבנתי, אין בנמצא דוגמאות ותקדימים למסלול אותו הציעה בר-אילן ללפיד – לא בארץ ולא בעולם (למעט מוסדות שונים ומשונים המוכנים להציע לכל אחד מאיתנו כל תואר שירצה, בעבור חופן דולרים – אלא שמוסדות אלה הם כבר אופרה אחרת לחלוטין…).

  כלומר – לפיד זכה בפריבילגיה שלפחות לידיעתי אין לה תקדים בעולם האקדמיה הישראלי. וכאשר מישהו זוכה בפריבילגיה "אישית" חסרת תקדים, נשאלת השאלה המתבקשת – למה דווקא הוא? מה הקריטריונים להחלטה? מה היה תהליך ההחלטה?

  באופן טבעי, מי שמיהרו לקפוץ על הסיטואציה הם מי שיש להם משהו נגד לפיד ו/או נגד בר-אילן.

  האם העובדה שעמדתם הבסיסית היא "אנטי" פוסלת את לגיטימיות הדרישה מיאיר לפיד כאישיות פוליטית לעמוד בערכים אליהם הוא "מטיף", או את לגיטימיות הדרישה מבר-אילן כמוסד אקדמי לחשיפת התהליכים והשיקולים אשר הובילו למתן פריבילגיה ייחודית זו דווקא ללפיד?

  בשאלת "הסמכות האקדמית" –
  את ואחרים קוראים לסוברניות של האוניברסיטה להעניק תארים אקדמיים, גם מחוץ למסלולים המוגדרים כיום בישראל ובעולם. מהם גבולות הסוברניות? האם את מציעה להעניק (למי? באילו תחומים?) "שיקול דעת" בלתי מוגבל?

  וכדי לסכם ברוח חיובית, להלן הצעתי לסיום חיובי ואופטימי –
  ישקיע לפיד את מרצו בעולם הפוליטי, יעלה ויצליח ויוביל את מדינתנו לשלום, ביטחון ושגשוג כלכלי, חברתי ואישי – ויקבל מאוניברסיטת בר-אילן תואר דוקטור לשם כבוד כביטוי צנוע על פועלו ותרומתו כי רבה.
  שנאמר: ובא לציון גואל, ויפה שעה אחת קודם.

 4. benziv Says:

  אני סומכת על הידיעות שלך, כנראה שהן רבות משלי בפרטים.
  ללא קשר: לאוניברסיטה יש סמכויות רבות. להערכתי, חשוב לאפשר לאוניברסיטה להחליט שמישהו זכאי לתואר בגלל פעילות יוצאת דופן בתחומו.

  וזה כמובן ללא קשר למה אני חושבת על האיש מבחינה פוליטית.

  אישית, התחלתי את התואר השני בסוציולוגיה, בטרם סיימתי את הראשון בפסיכולוגיה.

  כמובן שגמרתי את שני התארים.

  אני מאמינה באדם הלומד. אני מאמינה באדם החושב. ואני מאמינה מאד בגמישות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: