אז מי צודק: דקויות היסטוריות

במסגרת תהליך של כתיבת מאמר אני מגיעה לספרו המעניין של פרופסור עוז אלמוג,  פרידה משרוליק,  ומגלה חומר מעניין במיוחד על הפמיניזם. אלא, שאהה, אני הייתי שם ואני תופסת את הפרופסור בטעות קטנה. הוא כותב שם כי רוב הנשים שייסדו את התנועה היו עולות מארה"ב. ולא היא. אני מתבוננת בתמונה, עמ' 79 בספרה של חנה ספרן, לא רוצות להיות נחמדות, ובודקת אחת לאחת (התמונה היא לא של הקבוצה הראשונה, אבל היא יכולה לייצג את הראשונות).

ואכן:

היו ארבע עולות חדשות יחסית, שלוש נולדו בארה"ב: מרשה פרידמן, מרילין ספר, מלכה (קראנו גם לה מרשה) פרקל.  אחת נולדה בדרום אפריקה: ג'ודי היל ז"ל.

כל השאר לא יכולות היו להחשב עולות, ובוודאי לא באו מארה"ב: אני נולדתי באיטליה, ועליתי בגיל חצי שנה (נחשב?), נעמי נמרוד נולדה בארץ ואולי גם אחותה מלכה מעון ז"ל. אני מניחה שגם שושנה אלינגס ז"ל, נולדה כאן.

והיו גם רבות אחרות. ולא רק התנועה החיפאית הייתה. היו גם ירושלמיות ותל אביביות. אצלן היחס בין ילידות הארץ לעולות מארה"ב היה לטובת המקומיות. מה שכן נכון – הוא שהשתיים שתפסו עמדות של מנהיגות היו אמריקאיות: מרשה פרידמן ומרילין ספר.

וזה הבדל קטן, אבל הבדל.

ואי דיוק אחר: חנה ספרן מזכירה את העיתון "נלח"ם". משמעות השם הייתה: נשים למען חברה מחודשת.

אני הייתי העורכת של העיתון. משום מה בחרה חנה לדבר על קבוצה של עורכות, והשמיטה את הנקודה הזו. אני מניחה שיש לזה קשר אידיולוגי – שויון מוחלט והיעדר הירארכיה כקוו מקובל בפמיניזם, כלומר, חוסר הרצון לתת למישהי את הכותרת של מנהיגה, מנהלת וכו'. אבל כיוון שחנה ספרן רשומה כמי שחיברה וכתבה את ספרה, אני מניחה שאני יכולה לתקן כאן טעות היסטורית קטנה ולדרוש את המגיע לי כמי שיצרה והפיקה וערכה… הימים האלה זכורים לי בגעגועים. תמימות של ישיבות המערכת בביתי, מחשבה על הצבע של העיתון (ורוד לא או דווקא כן), חיפוש בית הדפוס, גיוס כסף, הכנת החומר לדפסו, הבאתו, איסוף העיתונים וחלוקתם. הכל קשור עכשיו בזיכרון שלי באריזה אחת טובה ומחויכת של ארבעה גליונות ומה שביניהם.

אז ככה זה: מי שכותב את ההיסטוריה משפיע עליה,  ובמידה מסוימת יוצר אותה מחדש.

2 תגובות to “אז מי צודק: דקויות היסטוריות”

  1. shukikatz Says:

    הי אתי. יש לי שתי תגובות. האחת בשליפה..אז תארי לך את הפערים בין מה שקרה ובין מה שכתוב שקרה – בספר כמו התנ"ך ….והשניה. במקרה שלך ..יש גם דרך לתקן טעויות כאלה. לא בספר אבל היכנסי לערך הזה בויקיפדיה ואם גם שם יש טעויות את כן יכולה לתקן. כך שלפחות האלפים שנכנסים לויקיפדיה יידעו מה באמת קרה. אין לי ספק שהם רבים יותר מקוראי הספר של עוז אלמוג, או הקוראים את דבריה של חנה ספרן.

  2. benziv Says:

    שתי התגובות שלך נכונות. אולי זה הזמן שיהיה ערך בשם העיתון… נראה. ועוד משהו: ממש טוב לגלות אותך כאן ולגלות את התמיכה הבלתי מסויגת שלך. משהו, משהו!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: