Lean Management למעוניינים

באופן קבוע, אני מקבלת במייל חומר של בועז תמיר. המפגש בינינו התחיל בכנס של איפ"א, ומאז נפגשנו בעיקר דרך האינטרנט. "לכל יום מחשבות, מילים ומעשים המיוחדים רק לו", אמר רבי נחמן מברסלב, ואני, זו המחשבה שלי היום וזה המעשה: הבאתי אותו כאורח, מבלי להטריח אותו פיזית, ולהציע לאלה מקוראי הבלוג שמעוניינים, משהו על הנושא כלשונו המדויקת. בבקשה:

בעקבות מקורות השורש של עקרונות ה-Lean

בעז תמיר 24.8.2010

תפיסת הניהול Lean Management איננה תוצר תרגום של "דרכה של טויוטה" (TPS); שורשי השקפת העולם אינם בהכרח ביפן. סיפורן של חברת התעופה  Southwest Airlines   ושל W. L. Gore Associates (יצרנית Gore-Tex) הוא דוגמה לחברות אשר מגלוֹת מצוּיָנוּת תפעולית ועליוֹנוּת תחרותית בנות קיימה לאורך עשרות שנים – חברות שמיקמו את עצמן בחזית ענפי התעשייה שבהם הן פועלות. יחד עם טויוטה וארגונים בעלי עליונות תחרותית נוספים הן היו מקור ההשראה ללימוד ולניסוח העקרונות של ה-Lean Management.

חברת התעופה Southwest Airlines נוסדה בשנת 1971 על ידיRollin King , בשיתוף עם Herb Kelleher , מי שהפך למנהיג ומעצב תרבות החברה. בִּיל גוֹר ייסד את W. L. Gore בשנת 1958. שתי החברות גיבשו את תפיסת הניהול שלהן עשרות שנים לפני שהוטבע המושג Lean. מפתיע עד כמה עקרונות תפיסת הניהול שלהן דומים.

מטרת מסע ההתחקות אחרי הארגונים האלה, שהפכו לשליטי שוק או מובילי תעשייה בלתי מעורערים, נועדה לחשוף את עקרונות תפיסת הניהול שעליהם נבנו מערכות הניהול; הארגונים והמנהיגים המשמשים כמושא הלימוד הם כאלה שבנו את הצלחתם על עקרונות ניהול ייחודיים: הם לא ניסו להתבצר סביב טכנולוגיה ייחודית, לכבוש לעצמם נכס אינטלקטואלי או נכס נדל"ן נדיר, ובוודאי לא ניסו להשיג יתרון תחרותי שמקורו בתמיכה של הרגולטור המקיים משק סגוּר לתחרוּת.

ג'ים וומאק (James Womack) ודן ג'ונס (Dan Jones) שותפים לחיבור הספר שמציין את קו הזינוק למסע גיבוש הLean Management -, אינם מבקשים לעצמם את זכויות היוצרים; קהילת פעילי ה- Lean איננה מתיימרת לטעון כי היא מחזיקה ב"תורת אמת", ב"סוד" או בידע ייחודי שניתן לשמר כנכס אינטלקטואלי (IP).

מתודולוגיית הלימוד בדרך של מחקר מדעי מהווה את השלד המחזיק את גוף המערכת. גם כשהיא עוסקת בהגדרת עצמה כקהילה בינלאומית גלובלית החוצה יבשות, ארגונים ותרבויות, קהילת ה-Lean מבצעת את גיבוש תפיסת הניהול על בסיס חקירה אמפירית ובחינה ביקורתית של סיפורי ארגונים ומנהיגים פורצי דרך. היא מבקשת להרחיב את מעגל הפעילים הפועלים על בסיס עקרונות, הגדרות המושגים ויצירת שפה משותפת. הקהילה שותפה לערך השיתוף במשאבי המידע, הידע והמחקר הקולקטיבי כנכסים אוניברסליים ומשאב הפתוח לכול (Open Source).

במקום שאין מרשם ידוע ומקובל להצלחה, נותרים העקרונות. האמירה הנחושה של סטיב ספיר בכנס ILI בשבוע שעבר, שלפיה מצוּיָנוּת ועליוֹנוּת תחרותית ("Greatness is Possible") אפשריות וקיימות גם בזירה מורכבת ובסביבה עסקית סוערת ומשתנה תמיד, הן חיונית להמשך מסע החקר אל גיבוש הזהות המעודכנת לארגון ולתפיסת הניהול.

הרחבת מעגל התורמים לשיח, העמקת הדיון הביקורתי, שיתוף הפעולה והחלפת מידע הכרוכים בבניית ספריית אירועים המתארים את התנסות הפעילים במסע ה-Lean האישי והארגוני, הם צעדים מתבקשים; סדרת המפגשים המשלבים אנשי תיאוריה עם מנהיגים ומטמיעים, כמו זו שנערכה בשבוע שעבר בזכרון יעקב ( טור ביקורת של עידן בכור ), תכשיר את השביל שעליו תנוע קהילת מנהיגי ה-Lean בישראל.

לבקשת רבים, באתר Worldview תוכלו למצוא את המצגת של סטיב ספיר (Steve Pear) וגדי דביר .

למאמר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: